Okna, balkony, terasy

Na oknách, balkónech, terasách je pěstování rostlin stížené extremnými podmínkami. Rostliny jsou vystavené nadměrnému pálení slunce, silnému náporu větru, velkými výkyvy tepla, suchu a deště. Proto dříve než se rozhodneme pro určitý druh rostlin, musíme se seznámit s nejdůležitějšími pěstovatelskými zásadami. Co teda určuje výběr rostlin? V prvé řadě je to poloha balkónu, okna nebo terasy - tj.jeho orientace na světové strany, nadmořská výška, světelné poměry, množství a kvalita zeminy, do které chceme rostliny zasadit (květináč, truhlík nebo velká nádoba), množství zálivky a pod.

Orientace na světové strany a nadmořská výška

Je jedním z určujících faktorů při výběru rostlin. Ikdyž většina letniček, skalniček nebo trvalek kvete nejbohatčeji při umísťování na jihovýchodní stranu, máme dostatečný výběr květů i pro ostatní, méně výhodné polohy.

Na jihovýchodě je dostatek slunce po celý den, sadíme zde tedy rostliny, které snášejí i prudší sluneční záření a úpal: Coleus, Pelargonium peltatum, petúnia,, portulaka, skalničky a některé trvalky.

Méně osvětlené strany - východní a západní - osazujeme begónii hlíznatou, fuchsii, lobelkou. Na jihozápadní stranu, která je  pro pěstování nejnevýhodnější, protože do oběda je zde stín a po obědě slunce, dáváme méně náročné rostliny jako Pelargonium zonale, Petunia peltatum. Méně osvětlené balkóny, okna a terasy osazujeme stínomilnými rostlinami jako jsou některé druhy trvalek a skalniček, popínavými dřevinami a okrasnými travinami.

Z hlediska výběru rostlin je důležitá i nadmořská výška lokality. V našich nižších položených oblastech můžeme s úspěchem pěstovat skoro všechny rostliny a keře, které zde budou dříve a déle kvést. V hornatějších oblastech však musíme počítat s tím, že květy vykvetou později a může je poškodit dřívější příchod mrazů. Proto zde dáváme přednost sortám s kratším vegetačním obdobím, které jsou odolné proti vymrzání, jako jsou skalničky zejména plazivé a polštářovité, některé druhy trvalek a okrasné traviny.

 

Světlo

Je pro rostliny jedním z nejdůležitějších faktorů pro jejich vývin a růst.

nedostatek světla způsobuje, že rostliny jsou vytáhlé, slabé a zpomaluje se vývin květů. Na druhé straně však rostliny jako fuksie a begonie hlíznatá, které nemilují intenzívní sluneční svit, na slunci hynou, nebo nenasazují květy.

Teplota

Je také důležitá pro vývin rostlin. Balkónové rostliny většinou snášejí v letních měsících velké teploty, ale jsou choulostivé na jarní mrazíky. Proto je vysazujeme až v druhé polovině května. Rostliny, které pěstujeme na balkónech celoročně, chráníme před vymrzáním přikrývkou z chvojí.

 

Zemina

Protože rostliny v okenních nebo balkónových truhlíkách mají relativně jen malé množství zeminy, je třeba věnovat přípravě substrátu velkou pozornost. Zeminu můžeme zakoupit v obchodě, nebo si jí můžeme namíchat sami. Ale pozor některé rostliny jsou citlivé na vyšší obsah živin v půdě (např.skalničky). Zemina však  vždy musí mít dobrou strukturu, má být soudržná, biologicky - hygienicky nezávadná, má obsahovat optimální množství minerálních a organických živin a mít dobrou schopnost udržovat vodu. Pro rostliny, jako jsou begonie hlíznatá, lobélie, namícháme lehčí zeminu z rašeliny, zahradní půdy a písku, které budou humusovité, kypré, mírně kyselé s nižším obsahem živin.

Pro ostatní druhy rostlin, okrasné dřeviny a trávy použijeme těžší zeminu s vyšším obsahem minerálních solí, mírně kyselou až neutrální. Připravíme jí z pařeništní zeminy, do které přidáme zahradní zeminu a pro lepší propustnost trochu písku. Pro trvalé výsadby pro použití jehličňanů a vřesovitých rostlin použijeme směs rašeliny se zeminou.

I při použití kvalitní zeminy musíme počítat po určitém čase se změnou její vlastností. Proto je třeba sadit vždy do čerstvé směsi, hlavně letničky, dvouletky a Pelargonie.

 

Výživa

Pro úspěšné pěstování květin v truhlíkách je důležitá nejen kvalitní příprava půdy před výsadbou, ale i výživa rostlin v průběhu vegetace. Hnojíme jednak při přípravě půdy (používáme hnojiva jako Cererit, rohovou moučku, Herbasyn a NPK) a potom doplňujícím způsobem v průběhu vegetace. Používá se nejčastěji hnojení zálivkou. Vyživujeme a hnojíme po celou dobu vegetace. Po zasazení rostlin počkáme 4 - 6 týdnů pokud rostliny nejsou pořádně zakořeněné a až potom začneme s přihnojováním a to každý týden. Při hnojení dbáme na to, aby půda byla dostatečně vlhká, neboť kdyby jsme přihnojovali suché rostliny, mohli by jsme popálit kořeny. Na konci vegetačního období hnojení omezujeme , aby se rostliny mohly postupně  připravit na období vegetačního klidu. V průběhu vegetačního klidu hnojení úplně vyloučíme.

 

Voda

Pro úspěšné pěstování květin na balkónech je důležitá i kvalita vody na zalévání. Voda z městského vodovodu je většinou pro zalévání květin tvrdá, aproto nevhodná. Většina rostlin nesnáší ani vysoký obsah chlóru. Nejvhodnější je voda dešťová. Pokud nemáme možnost takovou vodu  si připravit, používáme vodu odstátou, převařenou nebo upravenou. Jednotlivé rostliny mají rozdílné požadavky na spotřebu vody, proto spolu sesazujeme jen rostliny, které mají podobné nároky; širokolisté druhy mají vyšší spotřebu vody, úzkolisté jsou skromější. Na začátku vegetace v jarním období zaléváme méně jako přes letní vedra. U rostlin rozeznáváme období plné vegetace - jaro až podzim a období vegetačního klidu, které u většiny rostlin spadá do zimního období. Nároky rostlin v období plné vegetace, hlavně v létě jsou vysoké a proto jim přizpůsobujeme zalévání. Naopak v období vegetačního klidu zálevku omezíme na minimum. Množství vody také závisí na počasí - za slunečného počasí zaléváme více než při deštivém počasí.

Rostliny na balkónech jsou vystavené úpalu více, než rostliny na zahradě. Nebudeme je proto zalévat přes den, ale až po západě slunka, nebo brzy ráno. Velmi jim prospívá rosení, aby se osvěžily a zároveň se smyl prach a saze. Rosit můžeme několikrát denně.

 

Výběr rostlin

Když se rozhodneme, že si okno nebo balkón skrášlíme květinovou výsadbou, musíme si upřesnit druhovou a barevnou skladbu rostlin a rozhodneme se , jaký rostlinný materiál vysadíme. Barva domů a sídlišť mají většinou fádnou šedou barvu, proto volíme zářivé barvy, které oživí naše příbytky a jsou z daleka viditelné.

Nejvděčnější jsou petúnie a pelargónie, ale můžeme zvolit například i trvalou výsadbu zakrslých jehličňanů, nebo listnáčů doplněné skalničkami a drobnými cibulovinami; náročnější výsadbu letniček a dvouletých rostlin; nebo květinami, určenými k pěstování v květináčích, jako jsou druhy petúnie, pelargónie, begónie a fuksie.

 

Vhodné nádoby

V prodejnách domácích potřeb nabízejí poměrně široký sortiment různých nádob vhodných pro výsadbu balkónových rostlin. Jsou to trulíky, žlaby, mísy různého tvaru a z různého materiálu. Při výběru nejvhodnějších nádob pro náš balkón,terasu nebo lodžii, musíme zvážit ,do jak velkého prostoru chceme nádobu umístnit, a jaký druh rostliny chceme do nich zasadit. Nikdy však nesmíme zapomenout, že důraz má být na rostlině a né na nádobě. Proto nevolíme křiklavé barvy a příliš složité tvary nádoby.

Pro balkóny se nejčastěji používají truhlíky nebo žlaby ze dřeva, z azbestocementu, nebo z keramiky. Nejvhodnější jsou dřevěné truhlíky, které si můžeme vyrobit podle velikosti prostoru, dají se upevnit a vytvářejí nejlepší podmínky pro vývoj rostlin. Keramické nádoby různých tvarů jsou také vhodné a působí vkusně. Jsou však poměrně nákladné. Nejméně vhodné na pěstování rostlin jsou truhlíky z plech nebo plastických hmot, v kterých rostliny trpí přehříváním kořenů.