Petúnie, narcisy, fialky a další.
Když už jsme zvážili, jaký druh rostlin se nám nejvíce hodí do našich podmínek, rozhodneme se , jestli si rostlinky vypěstujeme ze semen, nebo si zakoupíme už předpěstované sazenice. Jestli se rozhodneme pro zakoupení mladých rostlin v prodejně nebo v zahradnictví, vybíráme si rostlinky silné, zdravé, rozvětvené. Sazeničky vysazujeme vždy až po 15.květnu, kdy už nehrozí mrazíky. Skalničky, trvalky a okrasné dřeviny, můžeme vysazovat po celý rok. Jestli se rozhodneme si rostliny doma vypěstovat ze semen - ušetříme si peníze a můžeme se těšit z jejich vývinu od začátku. Je třeba však semena zakoupit včas a dbát, aby nebylo přestárlé.
Předpěstování letniček ze semen
S předpěstováním letniček začínáme již v zimě. Semínka vysazujeme v lednu a v únoru do misek nebo truhlíku, které umístíme v bytě u okna. Na výsev použijeme lehčí písčito-hlinitou zeminu, hygienicko nezávadnou. Povrch truhlíku zarovnáme tak, aby zemina byla 1-2 cm pod okrajem. Semínka vysejeme, zasypeme a mírně přitlačíme prkýnkem. Zaléváme opatrně, aby se semena nevyplavila. Osetý truhlík zakryjeme sklem a papírem. Orosené sklo otíráme, aby voda nekapala na rostlinky. Vyseté semínka za několik dní vyklíčí. Potom odstraníme papír a nadzvihneme trochu sklo, aby se k semenáčkům dostal čerstvý vzduch. Opatrně zaléváme v dopoledních hodinách vodou pokojové teploty, aby do večera rostlinky oschly. Jinak je může napadnout plíseň.
S rozsazováním semenáčků začneme co nejdříve. Po prvé je rozsazujeme do misky nebo truhlíku na vzdálenost 2x2 cm, po druhé 5x5 cm. Truhlík lehce rosíme a zastíníme do doby, než rostlinky zakoření. Často je větráme. Když rostliny vyrostou a vytvoří hustý porost, přesazujeme je do malých květináčků o průměru 5-6 cm, naplněných zahradní zeminou s přídavkem rašeliny, dobrého kompostu a dílu průmyslových hnojiv. Přesazené letničky pěstujeme v pokoji až do období, kdy je vysazujeme na stanoviště.