Těhotenská cukrovka (gestační diabetes)

Objevuje se v těhotenství zhruba u každé padesáté ženy. Stejně jako ostatní formy diabetes se definuje jako glukózová intolerance. Některé hormony, které placenta během těhotenství produkuje, působí proti inzulinu. Pokud tělo nedokáže vytvořit dost inzulinu na to, aby jejich účinek vyrovnalo, hladina krevního cukru se příliš zvedne a rozvine se gestační diabetes. K jeho příznakům patří únava, žízeň, časté močení, popřípadě i kvasinkové infekce a infekce močových cest.

Kdy hrozí zvýšené riziko vzniku těhotenské cukrovky

Gestační diabetes se může rozvinout u žen, které byly diabetičkami už před začátkem těhotenství, anebo si nesou rodinnou dispozici k diabetu. Dále může postihnout těhotné nad 30 let, obézní, anebo ty ženy, které se v minulosti léčily pro potíže s vaječníky.

Testování matky pomůže i plodu

Pokud má žena zvýšené riziko, měla by podstoupit testování během prvního trimestru, následně během druhého i třetího. Nezáleží na tom, že v prvním trimestru byl negativní test. Je důležité zjistit gestační diabetes včas, protože pokud není zvládnutý, může vyrůst příliš velký plod a porod je pak komplikovanější. Obézní kojenci mají po narození nebezpečně nízkou hodnotu cukru v krvi a mohou se objevit potíže s dýcháním. V budoucnu jim pak hrozí riziko vzniku obezity a glukózové intolerance. Těhotenská cukrovka se dá diagnostikovat rozborem krve a moči.

Po diagnóze je prvním krokem změna životního stylu

Základem je změna jídelníčku. Ta, ale i další kroky, musí následovat až po konzultaci s lékařem. Důležité je vynechat „rychlé“ cukry, tedy potraviny, které obsahují řepný cukr (sladkosti). Cukry je vhodné tělu dodávat v podobě polysacharidů – škrobů (chléb, luštěniny, těstoviny, rýže). Prostě při „dietě“ u těhotenské cukrovky by budoucí maminky měly dodržovat zásady zdravé výživy. Ideální je připojit pohyb jako je chůze nebo plavání. To musí také schválit lékař.

Co když se hodnoty ani pak neupraví

Jestliže se hodnoty cukru nezmění ani po úpravách životního stylu, a to do dvou týdnů, lékař ženě naordinuje podávání inzulinu. To ale zpravidla platí jen po dobu těhotenství, protože obecně se po porodu hodnoty cukru v krvi samovolně upraví. U některých žen, které měly těhotenskou cukrovku, se ale po několika letech může rozvinout diabetes 2. typu. Proto je dobré půl roku po porodu preventivně znovu absolvovat glukózový test.